S organizačními změnami nesouhlasíme

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

celý listopad intenzivně jednáme se zaměstnavatelem o všech změnách, které připravuje. Ekonomická situace podniku je vážná, pošta je v posledních letech ve ztrátě, která se stále zvětšuje.

Už dva roky nemáme kolektivní smlouvu, přesto se nám podařilo udržet všechny výhody, které byly dříve sjednány. Zkrácená týdenní pracovní doba, týden dovolené navíc, stravenky, dny pracovního volna navíc, příspěvky na penzijní či životní pojištění. Všechny benefity pošťáků stojí poštu 1,5 miliardy korun ročně.

Zaměstnavatel v rámci úspor z ekonomických důvodů přistoupil k velmi zásadnímu rozhodnutí, kdy se týdenní pracovní doba bude řídit podle zákoníku práce. S touto změnou jsme nesouhlasili, ale bez kolektivní smlouvy, kterou tři roky blokují některé odborové organizace, může bohužel zaměstnavatel takto rozhodnout. Jednáme se zaměstnavatelem o zvýšení mezd, aby pošťáci měli spravedlivě zaplacenou práci při prodloužení pracovní doby.

Zatím proběhla tři jednání, která jsou velmi složitá, protože pošta nemá peníze a hledání dalších úspor je těžké. Po jednání s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a generálním ředitelem Romanem Knapem, kde jsme diskutovali ekonomickou situaci podniku, bude ministr žádat vládu o finanční kompenzaci zajištění služeb České pošty během epidemie koronaviru ve výši 750 milionů korun. Pokud pošta peníze dostane, bude vyjednávání o mzdách úspěšnější.

Organizační změnu s rušením pracovních pozic od 1. 3. 2021 jsme projednávali na úrovni všech regionů. S rušením pracovních míst nesouhlasíme, obhajovali jsme pošťáky, kteří už teď pracují v extrémních podmínkách a jsou přetěžováni. Chceme, aby pošťákům, kteří přijdou o práci, byla nabídnuta nově vznikající a volná pracovní místa a zaměstnavatel jim umožnil rekvalifikaci. Nutná je ochrana samoživitelek a samoživitelů, rodin, kdy všichni pracují pro poštu a také pošťáků, kteří mají pár let do důchodu a jen těžko budou hledat novou práci.

Aktuálně také jednáme o mimořádných odměnách, aby alespoň část odměny dostali pošťáci před vánočními svátky. Chceme, aby byly odměny vyšší a pošťáci dostali tvrdě odpracované a zasloužené peníze za toto hektické období.

Věřím, že se v jednání posuneme

Přeji Vám pevné zdraví

Jindřiška Budweiserová