Jednání o podmínkách zaměstnanců

Dnes jsme jednali se zaměstnavatelem o podmínkách zaměstnanců České pošty pro rok 2019.
Nová kolektivní smlouva není bohužel uzavřena, a tak jsme jednali o FKSP. Zaměstnavatel předložil návrh na čerpání a plnění z FKSP jako tomu bylo dosud. Dohoda zaměstnavatele a všech odborových subjektů je podmínkou, aby se peníze z FKSP mohly čerpat. Odborové organizace OHZ, NOS a SOS 21 odmítly tento návrh. Odbory se dohodly se zaměstnavatelem pouze na příspěvku na stravenku takto – od 1. 1. 2019 budou zachovány podmínky – tedy stravenka v hodnotě 70 Kč, zaměstnanec hradí 16 Kč. Od 1. 3. 2019 dostanou zaměstnanci stravenku v hodnotě 80 Kč, hradit budou nadále jen 16 Kč.

Bohužel, vzhledem k postoji zmíněných odborů, nebudou tedy poskytovány příspěvky na dětské tábory, dovolenou, zájezdy ani na společné akce. Tyto odbory zcela popírají sociální rozměr FKSP, nemyslí na rodiny s dětmi. Ani po uzavření kolektivní smlouvy není jisté, co bude zaměstnancům z FKSP kromě příspěvku na stravenky poskytováno.

Platnost kolektivní smlouvy končí 31. 12. 2018. Všechny vyjednané výhody tak končí, platil by jenom zákoník práce. Jako největší odborová organizace jsme se zaměstnavatelem vyjednali, aby byly zachovány pracovní a sociální podmínky. V současné době projednáváme předpisy, které výhody nad rámec zákona zachovávají, ve všech oblastech, kde je to dle zákona bez dohody možné.
Jde nám o zaměstnance!

Vyjednávání není diktát jedné strany. Vždy je nejdůležitější výsledek. Tedy dohodnutý maximální výsledek dle reálných možností.

Více se dozvíte od regionálních předsedů 🙂